• Študenti gymnázia a žiaci z pozvanej základnej školy sa ráno o 8:00 hod. zišli v jedálni školy. Na stenách boli pripevnené postery s fotografiami z uskutočnených aktivít v rámci projektu. Najprv nám riaditeľka školy Ing. Helena Čitbajová pripomenula informácie o projekte Vzdelávanie v oblasti klímy a adaptačné opatrenia v Gymnáziu bl. P.P.Gojdiča, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu Európskeho hospodárskeho priestoru a štátneho rozpočtu. Po nej si zobrali slovo študentky 2.A triedy – Ráchel Saraková  a Petra Poráčová, ktoré prešli postupne celý priebeh realizácie projektu.

Prvá  otváracia konferencia sa konala 31.3.2015 za účasti našich študentov a žiakov z pozvaných základných škôl. Po predstavení  projektu sa ujal slova prof .h.c. Ing. Ondrej Hronec, DrSc., vedec a pedagóg, autor viacerých filmov z oblasti  ochrany a  tvorby  životného prostredia. Po prednáške uviedol aj jeden z jeho filmov- Pôda volá SOS. Potom sa slova ujal prof. RNDr. Jozef Terek, veľký cestovateľ, prírodovedec a bádateľ. Rozprával o svojich zážitkoch z ciest za polárnym kruhom, ale aj z tropických krajín. Sám je objaviteľom niekoľkých nových druhov kôrovcov. Záver  patril Pevlovi Švecovi , hospodárovi MO SRZ, náruživému rybárovi. S veľkým zanietením a veľmi názorne nám rozprával o rybách našich vôd, o ich ohrození a ochrane.

V ďalšom bode sa zhodnotili aktivity workshopov Hospodárme s vodu a Chráňme zeleň a tiež praktické aktivity – zachytávanie vody a starostlivosť o vysadené stromy, kry a byliny.

Po tomto priereze doterajších aktivít školy v rámci  projektu, sme privítali pozvaných hostí. Ing. Lenka Kolníková je odborníčkou na zakladanie záhrad a prišla s prezentáciou Založenie záhrady s využitím dažďovej vody. Inšpirovala nás k novým úpravám nášho okolia s celkom jednoduchými technológiami, ale s veľmi pekným efektom. Odprezentovala vhodné rastliny k výsadbe pre jednotlivé biotopy. Doniesla tiež ukázať víťaznú prácu pre založenie záhrady na Sídlisku III v Prešove.

Potom sa ujala slova ďalšia odborníčka Ing. Marta Hrešová zo Štátnej ochrany prírody. Na tému Dobrovoľníci a ochrana prírody nám priniesla veľa zaujímavých informácií o zákonoch o ochrane prírody, o národných parkoch, chránených oblastiach, prírodných pamiatkach, o prvej pomoci zraneným živočíchom. Po obidvoch prednáškach sa rozbehla diskusia a pripravené občerstvenie na koniec bolo príjemným doplnkom našej záverečnej konferencie.