• Otváracia konferencia programu „Modré školy“ na Gymnáziu bl. P.P.Gojdiča.

V utorok 31.3.2015 sa v školskej jedálni Gymnázia bl. Pavla Petra Gojdiča v Prešove uskutočnila otváracia konferencia k projektu finacovaného z Finančného mechanizmu Európskeho hospodárskeho priestoru a štátneho rozpočtu vo výške 39 805 €.

Cieľom projektu  s názvom   Vzdelávanie v oblasti klímy a adaptačné opatrenia v Gymnáziu bl. Pavla Petra Gojdiča je zvýšenie povedomia a vzdelania v oblasti prispôsobenia sa zmene klímy, teda aj prevencia povodní a sucha.

Jedáleň gymnázia sa zapĺnila pozvanými  učiteľmi, žiakmi a  študentami z prešovských škôl. Program konferencie otvorila riaditeľka školy Ing. Helena Čitbajová, ktorá oboznámila prítomných s cieľmi, financovaním a aktivitami tohto projektu. Potom sa ujali slova pozvaní hostia. Najprv prof. h.c. Ing. Ondrej Hronec, DrSc. z  FM PU rozprával o ľudskej činnosti a jej dopade na životné prostredie, čo doplnil zaujímavým filmom porovnávajúcim minulosť a prítomnosť vo vzťahu človeka k pôde a vode.

Ďalší prednášajúci  prof. RNDr. Jozef Terek, PhD. z FM PU, priniesol zaujímavé informácie o životnom prostredí extrémnych biotov, ktoré osobne navštívil. Okrem mnohých záslužných aktivít, je aj objavitelom niekoľkých nových druhov kôrovcov.

Posledným prednášajúcim bol hospodár MO SRZ v Orlove Pavel Švec, ktorý priniesol obrazový a filmový materiál o rybách našich riek, o vodných biotopoch a potravových reťazcoch, o zakladaní a význame rybníkov a ešte mnoho ďalších informácií o vodných tokoch na východnom Slovensku.

Po každej prezentácii sa rozvinula diskusia, a tak sme museli konštatovať, že bude užitočné sa s prednášajúcimi ešte niekedy stretnúť a dopovedať si ďalšie zaujímavosti z tejto oblasti. Študenti, žiaci a učitelia získali návody na šetrný prístup k prírode, na jej ochranu a na správne využívanie darov prírody. Gymnázium bl. Pavla Petra Gojdiča osadí zberné nádrže na dažďovú vodu, svojpomocne vysadí dreviny, kry a byliny na školskom pozemku a na vyučovaní vo vybraných predmetoch rozoberie tému projektu z rôznych uhlov. V máji tohto školského roka sa dvaja študenti Gymnázia bl. P.P.Gojdiča v doprovode pedagóga zúčastnia štvordňového študijného pobytu v Nórsku. Navštívia Oslo, ktoré  sa stáva jedným z lídrov v oblasti prispôsobenia sa klimatickým zmenám. Pobyt je financovaný prostriedkami určenými na financovanie bilaterálnych aktivít s Nórskom, Islandom a Lichtenštajnskom z Grantov EHP.

Fotogaléria z Otváracej konferencie