• 2 % z dane

• Vážení rodičia a priatelia školy,

prosíme o podporu našej školy darovaním 2% z daní. Tieto finančné prostriedky budú použité na skvalitnenie  výchovno-vzdelávacieho procesu a vybavenia školy.

Potrebné údaje:

Obchodné meno alebo názov: Rodičovské spoločenstvo pri Gymnáziu bl. Pavla Petra Gojdiča
          Sídlo – obec, PSČ, ulica, číslo: Bernolákova 21, 080 01 Prešov
          Právna forma: Občianske združenie
          Identifikačné číslo (IČO/SID): 37945700

č. účtu: SK337500 0000 0040 3009 3760

V.S.: 37945700

Postup:

Zamestnanci, za ktorých daňovú povinnosť vykonáva zamestnávateľ.

1. Požiadajte svojho zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania dane.
          2. Po ročnom zúčtovaní požiadajte zamestnávateľa o vystavenie tlačiva „Potvrdenie o zaplatení dane z príjmov zo závislej činnosti“.
          3. Vypíšte priložené tlačivo „Vyhlásenie o poukázaní sumy 2% zaplatenej dane“  Tlačivo na stiahnutie (tu)
          4. Obidve tlačivá doručte najneskôr do 30.4.2024 na Daňový úrad podľa miesta svojho trvalého pobytu, alebo ich doručte do školy a my to doručíme na príslušný Daňový úrad.

Fyzické osoby, ktoré si podávajú daňové priznanie sami.

1. V daňovom priznaní sú uvedené kolónky na poukázanie 2% dane. Príslušné kolónky vyplňte našimi údajmi. Tlačivo „Vyhlásenie o poukázaní sumy 2% zaplatenej dane“ nepodávate, nakoľko potrebné informácie ste uviedli v daňovom priznaní.
          2. Riadne vyplnené daňové priznanie doručte na Váš Daňový úrad v lehote do 31.3.2024.

Právnické osoby.

Platí postup ako v bode II. Právnická osoba však môže poukázať 1 alebo 2% z dane za rok 2023, a to:

1. ak právnická osoba (firma) v roku 2023 až do termínu na podanie daňového priznania a zaplatenie dane v roku 2024 (zvyčajne do 31.3.2023) NEDAROVALA financie vo výške minimálne 0,5% z dane na verejnoprospešný účel (aj inej organizácii, nemusí byť iba prijímateľovi), tak môže poukázať iba 1% z dane
          2. ak právnická osoba (firma) v roku 2023 až do vyššie uvedeného termínu DAROVALA financie vo výške min.0,5% z dane na verejnoprospešný účel, tak môže poukázať 2% z dane.
          3. V daňovom priznaní pre právnické osoby - Časť IV. sú už uvedené kolónky na poukázanie 1 % (2 %) z dane v prospech 1 prijímateľa.
          4. Pokiaľ ste si vybrali viac prijímateľov, vložte do daňového priznania ďalší list papiera ako prílohu (je uvedená na poslednej strane DP) a uveďte tam analogicky všetky potrebné identifikačné údaje o prijímateľoch a sumu, ktorú chcete v ich prospech poukázať. V kolónke 4 uveďte, koľkým prijímateľom chcete podiel zaplatenej dane poukázať.
          5. Ak súhlasíte zo zaslaním údajov (obchodné meno alebo názov, sídlo a právna forma), tak zaškrtnite súhlas zo zaslaním údajov.
          6. Riadne vyplnené daňové priznanie doručte v lehote, ktorú máte na podanie daňového priznania na Váš daňový úrad (zvyčajne podľa Vášho sídla) a v tomto termíne aj zaplaťte daň z príjmov.