• Dňa 11.04.2016 sa v priestoroch Gymnázia bl. Pavla Petra Gojdiča v Prešove uskutočnil workshop – „Hospodárme s vodou“  k projektu s názvom „Vzdelávanie v oblasti klímy a adaptačné opatrenia v Gymnáziu bl. Pavla Petra Gojdiča“Účastníci workshopu mali pripravené teoretické aj praktické úlohy.Program:

          • Otvorenie
          • Nórske fondy – financovanie
          • Nórske riaditeľstvo pre vodné a energetické zdroje – prezentácia
          • Projekt “Zelená strecha” – demonštrácia
          • Využitie zrážkovej vody v domácnostiach – prezentácia
          • Zachytávanie zrážkovej vody a jej využitie – výpočty
          • Ukážka inštalácie zberných nádob na vodu
          • Nórske fondy – financovanie /RNDr. Eva Bodnárová/

           Na workshope bola odprezentovaná téma Fondy EHP, kde boli vysvetlené pojmy Európsky hospodársky priestor ako zoskupenie členov Európskej únie a členských štátov Európskeho združenia voľného obchodu. Fondy EHP založili tri nečlenské štáty EÚ –Island, Lichtenštajnsko a Nórsko v máji 2004.Cieľ fondov EHP je zníženie sociálnych a ekonomických nerovností v Európskom hospodárskom priestore. Finacujú sa z nich projekty z týchto oblastí:-Prispôsobenie sa zmenám klímy-Kultúrne dedičstvo-Zelené inovácie v priemysle-Sociálna inklúzia-Cezhraničná spolupráca-Domáce násilie-Štipendiá-Fond MVO-Bilaterálne fondySlovenská republika v rokoch 2009-2014 získala celkovú alokáciu v objeme 80,75 mil. EUR .Cieľom projektu našej školy je zvýšenie povedomia a vzdelania v oblasti prispôsobenia sa zmene klímy – prevencia povodní a sucha, zachytávanie dažďovej vody, vysadenie drevín, krov a bylín  v okolí školy, následné zavlažovanie zachytenou vodou a osvetová činnosť v oblasti.Na workshope sa dotazníkom zisťovali  vedomostí  o Fondoch EHP.Hodnotením dotazníka pred prezentáciou sa zistilo, že 74% respondentov malo viac ako 30 % správnych odpovedí a v dotazníku po prezentácii malo  99% respondentov viac ako 30 % správnych odpovedí.

          • Nórske riaditeľstvo pre vodné a energetické zdroje / Henrieta Nemcová/

          Jednou z mnohých aktivít workshopu k projektu Vzdelávanie v oblasti klímy a adaptačné opatrenia v Gymnáziu bl. Pavla Petra Gojdiča bola aj prezentácia s názvom Modré školy – Nórsko – Oslo. Prostredníctvom tejto aktivity jedna z členiek projektového tímu Mgr. Henrieta Nemcová priblížila žiakom študijný pobyt v Nórsku, ktorý bol zameraný na problematiku možností prispôsobenia sa zmenám klímy. Okrem množstva informácií o nórskom kolorite a environmentálnom cítení a myslení Nórov, mali žiaci možnosť získať informácie o Nórskom riaditeľstve pre vodné a energetické zdroje (NVE) a jeho rôznorodých aktivitách či projektoch. Žiakov najviac zaujali projekty „Modro-zelené mesto“ a „Zelená strecha“. So záujmom počúvali, aké sú výhody ich aplikácie a implementácie v krajine, ako pomáhajú prekonávať rôzne environmentálne problémy a zabraňujú vzniku povodní či obdobiam sucha. V rámci tohto workshopu žiaci priamou demonštráciou na modeli „zelenej strechy“ mali možnosť zistiť, aké sú jej výhody v čase lejakov. Simulovali zrážky v množstve 60 mm/h (t.j.60 l/m2/h – množstvo zrážok pri prudkom lejaku) v prepočte na 0,5 m2/min. Pri tomto pokuse merali množstvo vody, ktoré sa dostane späť na zem, pričom porovnávali objem vody, ktorý spadne zo strechy s bežným povrchom a zo „zelenej strechy“. Demonštráciu opakovali viackrát a dospeli k zaujímavým zisteniam, vďaka ktorým si mohli lepšie uvedomiť význam takýchto projektov v aplikácii protipovodňových aktivít. Okrem toho prišli na ďalšie výhody zelených striech: znižujú prašnosť v mestách, regulujú vlhkosť vzduchu, sú tepelnou a zvukovou izoláciou. Našli aj nevýhodu, ktorú si hneď všetci uvedomili, a to vyššie náklady na realizáciu a náročnosť na údržbu. Spoločne si však uvedomili aj fakt, že vzhľadom na environmentálne problémy a zmeny, ktorými naša planéta prechádza, bude nevyhnutné nemyslieť vždy len ekonomicky, ale najmä ekologicky, čo však v kontexte budúcnosti je zároveň myslením ekonomickým.

          • Využitie zrážkovej vody v domácnostiach / Mgr. Jana Miháľová/

          Na workshope s témou Ochrana životného prostredia využívaním dažďovej vody sa žiaci dozvedeli o využívaní dažďovej vody v domácnostiach. Analyzovali spotrebu vody v domácnostiach a o možnosti nahradenia pitnej vody dažďovou vodou (splachovanie, umývanie, zavlažovanie, využitie v systéme ústredného kúrenia).

          •  Zachytávanie zrážkovej vody a jej využitie – výpočty /Marianna Iľkovičová/

           Ekonomicky a zodpovedneÚčastníci workshopu si pomocou excelovského súboru vytvorili predstavu o množstve vody, ktorú spotrebujú v domácnosti za jeden rok. Interaktívnym spôsobom zistili, aké množstvo z tejto vody môžu nahradiť zrážkovou vodou a koľko finančných prostriedkov tým môžu ušetriť.Súbor poskytuje možnosť rozdeliť celkovú spotrebu vody v domácnosti do ôsmich skupín: splachovanie WC, pranie, sprchovanie, kúpeľ, umytie rúk, umytie riadu, varenie, pitie.Zadaním intenzity využitia jednotlivých položiek počas jedného dňa, program automaticky vypočíta ročnú spotrebu vody. Pre každú položku je možnosť výberu pitnej alebo zrážkovej vody. Z hygienických a bezpečnostných dôvodov sa odporúča pitnú vodu nahradiť zrážkovou vodou len pri položkách splachovanie WC a pranie. V mnohých domácnostiach však práve tieto dve položky tvoria výraznú časť celkovej spotreby vody.Program taktiež automaticky vypočítava sumu peňazí, ktorá je potrebná na zaplatenie dodávky vody a jej odvedenie, ako aj sumu ušetrených peňazí pri nahradení pitnej vody zrážkovou na základe aktuálnych cien vody. Do ceny pitnej vody je zahrnutá výroba a dodávka vody verejným vodovodom, ako aj odvedenie a čistenie odpadovej vody verejnou kanalizáciou. Do ceny zrážkovej vody je zahrnuté len odvedenie a čistenie odpadovej vody verejnou kanalizáciou.