• Workshop “Chráňme zeleň”k projektu „Modrá škola“ na Gymnáziu bl. Pavla Petra Gojdiča

Dňa 20.04.2016 sa v priestoroch Gymnázia bl. Pavla Petra Gojdiča v Prešove uskutočnil workshop – Chráňme zeleň” k projektu s názvom „Vzdelávanie v oblasti klímy a adaptačné opatrenia v Gymnáziu bl. Pavla Petra Gojdiča“ s týmto programom:

1.Otvorenie
          2. Dažďové pralesy
          3.Možnosti záchrany dažďových pralesov
          4.Národné parky Slovenska

Dažďové pralesy/RNDr. Eva Bodnárová/

Prezentácia pozostávala z týchto tém:

Definícia dažďových pralesov.

Druhy dažďových pralesov  vyskytujúcich sa na Zemi.

Miesta výskytu dažďových pralesov na našej planéte.

Rastlinstvo dažďových pralesov.

Živočíšstvo dažďových pralesov.

Pralesy – “Zelené pľúca Zeme”

Deforestácia.

Význam pralesov.

Počas prezentácie riešili študenti úlohy:

Koľko ton uhlíka pohltí Amazónsky prales?

V povodí ktorých riek sa rozprestierajú dažďové pralesy?

O koľko rokov dôjde k zániku pralesov?

Možnosti záchrany dažďových pralesov/Mgr. Henrieta Nemcová/

Možnosti záchrany dažďových pralesov bola aktivita, v rámci ktorej si žiaci mali možnosť uvedomiť, že ak chceme zachovať dažďové pralesy pre budúce generácie, musíme urobiť niečo konkrétne. Táto prezentácia spojená s aktivitou žiakov pozostávala z týchto častí:

1. Záchrana dažďových lesov – organizácie, vedci, trvalo udržateľný rozvoj.
          2. Záchrana dažďových lesov – známe svetové osobnosti, motivačné video.
          3. 5 krokov k záchrane lesov.
          4. Čo môžem urobiť ja?
          5. Eco-friendly spoločnosti – poznanie a podpora.
          6. Kúpil som dažďový prales – pozvánka na ekofilm.
          7. Muž, ktorý sa zriekol peňazí – anotácia knihy.
          8. Luxus verzus príroda – reflexia.

Národné parky na Slovensku /Mgr. Jana Miháľová/

Počas workshopu sa žiaci oboznámili nielen s národnými parkami, ale aj ďalšími formami chránených území na Slovensku a ich významom pre spoločnosť a tiež sa dozvedeli o návštevných poriadkoch v národných parkoch. Boli oboznámení s Európskou sústavou chránených území NATURA 2000. 25. máj je Európskym dňom parkov, a preto správy chránených krajinných oblastí a správy národných parkov organizujú sprievodné podujatia pre širokú verejnosť. Záver workshopu bol venovaný chráneným územiam v okresoch Prešov a Sabinov, s cieľom podporiť záujem žiakov  a podnietiť ich k získaniu vedomostí o prostredí, v ktorom žijú.