• Patrón školy

• Životopis bl.Pavla Petra Gojdiča, patróna gymnázia

• Narodil sa 17. júla 1888 v Ruských Pekľanoch neďaleko Prešova.
          • Po skončení základného a stredoškolského štúdia, nasledujúc Boží hlas, nastúpil na teologické štúdium v Prešove, v auguste 1911 bol v Prešove vysvätený za kňaza.
          • 20. júla 1922 vstúpil do Rádu sv. Bazila Veľkého na Černeckej Hore pri Mukačeve, kde po obliečke prijal meno Pavol.
          • V roku 1926 bol menovaný za apoštolského administrátora prešovskej eparchie, krátko nato 7.marca 1927 bol ustanovený za biskupa.
          • Ako biskup sa zaslúžil o povznesenie duchovného života kňazov a veriacich, zriaďoval nové farnosti, výrazné boli jeho aktivity v oblasti školstva, staral sa o vydávanie duchovnej literatúry.
          • Devízou otca biskupa bola jeho vrúcna láska k Eucharistickému Kristovi, bol veľkým ctiteľom Matky Božej.
          • Ďalší rozvoj náboženského a duchovného života bol prerušený vojnovými udalosťami a nástupom komunistického režimu v roku 1948.
          • Biskup Pavol Gojdič odmietol komunistickou stranou a štátnou mocou podporovanú snahu o prestup gréckokatolíkov na pravoslávie.
          • Postupne ho izolovali od duchovenstva a veriacich, všetky lákavé ponuky za zrieknutie katolíckej viery a jednoty s pápežom odmietol a vyhlásil: „ Mám už 62 rokov a obetujem celý svoj majetok aj rezidenciu, no svoju vieru za žiadnych okolností nezradím, lebo chcem, aby moja duša bola spasená.
          • Po smutne známych okolnostiach Prešovského soboru 28.apríla 1950 štátna moc zakázala činnosť gréckokatolíckej cirkvi, biskup Pavol Gojdič bol zatknutý a internovaný, začala sa jeho krížová cesta mnohými väznicami bývalého Česko – Slovenska, z ktorých ho vyslobodila až smrť.
          • Bol odsúdený na doživotné odňatie slobody, zaplatenie 200-tisícovej pokuty, odňatie občianskych práv, vo väzení bol vystavený fyzickému a psychickému nátlaku, bol ponižovaný, musel vykonávať najťažšie a najpodradnejšie práce.
          • Nikdy sa nesťažoval a nežiadal výhody, každú chvíľu využíval k modlitbe a tajne slúžil sv. liturgie. Aj v najťažších chvíľach bol odovzdaný do Božej vôle.
          • Zomrel 17. júla 1960 v deň svojich narodenín vo veku 72 rokov vo väzenskej nemocnici v Leopoldove na následky tam získaných chorôb a zlého zaobchádzania. Následne bol pochovaný na väzenskom cintoríne v hrobe bez mena, pod väzenským číslom 681.
          • V dôsledku uvoľnenia spoločensko-politických pomerov v Československu v roku 1968 štátne orgány po mnohých prieťahoch dovolili exhumáciu telesných pozostatkov otca biskupa Gojdiča a ich premiestnenie do krypty Gréckokatolíckeho katedrálneho chrámu sv. Jána Krstiteľa v Prešove. Od 15. mája 1990 sa nachádzajú v kaplnke katedrály v sarkofágu.
          • 4. novembra 2001 bol biskup Gojdič Svätým Otcom Jánom Pavlom II. na Svätopeterskom námestí v Ríme vyhlásený za blahoslaveného.
          • Vedením mesta Prešov mu bol 11. novembra 2003 udelený titul in memoriam: čestný občan mesta Prešov.
          • Prešovský samosprávny kraj mu 21. decembra 2004 udelil Cenu PSK v roku 2004 in memoriam za duchovnú formáciu Prešovského regiónu, za trvalé svedectvo života podľa pravdy a za pozitívne zviditeľnenie Prešovského regiónu a Mesta Prešov.
          • 27. januára 2008 bol v Bratislave blahoslavenému P. P. Gojdičovi udelený titul Spravodlivý medzi národmi za nezištnú záchranu židov počas holokaustu.
          • Arcibiskup a metropolita Mons. Ján Babjak SJ vyhlásil 21.7.2018 Pavla Petra Gojdiča OSBM za patróna mesta Prešov. Stalo sa tak počas Jubilejného roka Prešovskej archieparchie, v ktorom uplynulo 130. rokov od narodenia blahoslaveného prešovského biskupa mučeníka Pavla Petra Gojdiča OSBM.

Modlitba biskupa Gojdiča, ktorú sa modlil vo väzení

Pane, Bože môj!

Som presvedčený, že Ty ochraňuješ v Teba dúfajúcich. Dôverujem Ti a verím, že nič neodmietneš tomu, kto Ťa o niečo prosí, a preto sa na Teba celkom spolieham. Do Tvojej svätej Prozreteľnosti vkladám svoje myšlienky, diela a plány. Nech mi je vzdialený každý nepokoj. Ľudia ma môžu pozbaviť cti, môžu prekaziť moje plány, môžem prísť o svoj majetok, choroba mi môže vziať posledné sily, okolnosti ma môžu pozbaviť možnosti vykonávať môj úrad, hriech ma môže pozbaviť Tvojej milosti, môžu mi vziať aj slobodu, no dôveru k Tebe nikto nevytrhne z môjho srdca. Túto dôveru si zachovám do posledného dychu môjho života. Celé peklo povstalo proti mne, ale žiadna pekelná sila nevyrve mi zo srdca moju dôveru k Tebe, lebo Ty si dobrý a láskavý Boh a silný Pán…