•     Gymnázium bl. biskupa Gojdiča je cirkevné gréckokatolícke gymnázium a svoju históriu pod názvom Gymnázium bl. Pavla Petra Gojdiča začalo písať v školskom roku 2004/2005, keď našimi bránami prešlo prvých 48 žiakov. Jeho prvá riaditeľka, RNDr. Eva Sičáková, rehoľná sestra Petra, s požehnaním gréckokatolíckeho biskupa o. Babjaka nadviazala na tradíciu gréckokatolíckeho cirkevného školstva, ktorú výrazne presadzoval náš patrón, blahoslavený biskup Pavol Peter Gojdič. Sídlo školy na ulici Martina Benku postupne prestalo vyhovovať priestorovým a hygienickým požiadavkám školy, preto sa presídlilo do značne zdevastovaných priestorov po zrušenej Základnej školy Bernolákova 23. Entuziazmus mladého učiteľského kolektívu priniesol svoje výsledky: škola na novej adrese bola v školskom roku 2008/2009 pripravená prijať nových žiakov. Škola mala 10 tried gymnázia a jednu triedu materskej školy. Víziou riaditeľky školy bolo vybudovať cirkevné výchovno-vzdelávacie zariadenie, poskytujúce vzdelávanie na všetkých stupňoch počnúc MŠ a končiac maturitnými ročníkmi gymnázia. V konkurencii desiatich prešovských gymnázií to bol v tom čase odvážny cieľ, ktorý sa podarilo a darí napĺňať. V školskom roku 2020/2021 sme sa dve organizačné zložky zlúčili a vytvorili tak stabilnú spojenú školu s plne organizovaným zariadením. V súčastnosti je v materskej škole 6 tried s počtom žiakov 107.  Základná škola je rozvíjajúcou školou v školskom roku 2023/24  má 15 tried s počtom žiakov 280. Na gymnázium máme 100 žiakov v štyroch kmeňový triedach so  4 ročný študijným odborom - gymnázium so všeobecným vzdelaním. V súčasnosti je riaditeľom školy PaedDr. Erich Eštvan.

Škola ako socializačný činiteľ reaguje na zmeny v živote a spoločnosti, teda aj na nové podmienky výchovy a vzdelávania. Naši žiaci sú všestranne nadaní a talentovaní. V každej triede nášho gymnázia sa nájdu žiaci s rôznymi predpokladmi na učenie, odlišnými záujmami a postojmi, žiaci, ktorí sú viac či menej úspešní v oblastiach školského vzdelania. Nadanie a talent sa snažíme u všetkých žiakov najskôr odhaliť a následne primerane rozvíjať. Mnoho talentovaných žiakov navštevuje rôzne krúžky v našom centre voľného času, kde sa zdokonaľujú v tom, v čom sú výnimoční a čo ich zaujíma. Svoje schopnosti a vedomosti si často prehlbujú a zdokonaľujú samoštúdiom ako aj účasťou na rôznych predmetových olympiádach, spoločenských, kultúrnych, umeleckých a športových súťažiach. Využívajú bohatú ponuku mimoškolskej činnosti a sú úspešní na okresných, krajských ba i celoslovenských súťažiach.

Personálna situácia školy je ustálená a v rámci všetkých vzdelávacích oblastí majú pedagogickí zamestnanci pedagogickú a odbornú spôsobilosť. Pre neustále skvalitňovanie úrovne vyučovania sa zúčastňujú vzdelávaní podľa plánu profesijného rozvoja, v ktorom sa kladie dôraz na prínos pre našu školu. Škola spolupracuje so zriaďovateľom, orgánmi samosprávy a štátnej správy, občianskými združeniami, rodičov a priateľov školy, projektových partnerov a očakáva pomoc, podporu a dôveru.

Hlavnou úlohou gymnázia je poskytovanie kvalitného všeobecného vzdelania pre študentov a ich príprava na štúdium na vysokých školách a na reálny pracovný i osobný život v duchu učenia katolíckej cirkvi, pridržiavajúc sa platných zákonov. Okrem vzdelania sa gymnázium výraznou mierou podieľa aj na formovaní osobnosti, pri ktorom sa uplatňuje kresťanská výchova v duchu evanjeliových hodnôt na úspešný život. Sme otvorená inštitúcia pre rodičov, sociálnych partnerov a širokú verejnosť s ponukou rôznej vzdelávacej a spoločenskej činnosti.

Škola napĺňa svoje poslanie pre región a je centrom celoživotného vzdelávania, športu, kultúry, spoločenského života v mieste svojho sídla.