• Vízia pre môj život

• 14.03.2021 10:03
      •     V uplynulých dňoch som videl film s názvom Paterson pochádzajúcí z americko-nemeckej produkcie. Tento film z roku 2016 ponúka viacero posolstiev, ktoré sa preplietajú v životoch hlavných postáv, mladých manželov Patersona a Laury žijúcich v skromných pomeroch v malom mestečku štátu New Jersey. On je šoférom autobusu, ona sa venuje prácam v domácnosti a obaja žijú rutinným, naoko obyčajným životom.
      •      Jedným z kľúčových posolstiev príbehu je to, že obaja majú vášeň pre niečo, čo ich napĺňa. Paterson sa vo voľnom čase venuje písaniu básní, Laura denne prichádza s kreatívnymi nápadmi, ktoré by chcela realizovať vo svojom živote. Obaja sa navzájom povzbudzujú, túžia objaviť hlbší zmysel a zámer vo svojich životoch a svoje sny realizovať.

Pôstny čas, ktorý každý rok prežívame, ponúka aj tieto možnosti. Je to čas, kedy sa môžeme na náš život pozrieť z inej perspektívy, z iného uhla pohľadu a kedy môžeme prehodnocovať či žijeme hlbší zmysel v našich životoch a či napĺňame víziu, pre ktorú sme boli stvorení.

Mnoho významných ľudí mali svoje sny, ktoré snívali a mnohým z nich sa tieto sny podarilo i dosiahnuť. Bratia Wrightovci snívali, že raz budú lietať, Henry Ford sníval o autách pre bežných ľudí, Walt Disney sníval o kreatívnom svete pre rodiny s deťmi, majiteľ predajní IKEA sníval o tom, že ľudia si budú môcť postaviť nábytok z dodaných dielov, prezident spoločnosti Coca-Cola Rober Woodruff sníval o tom, že všetci ľudia na svete raz ochutnajú tento nápoj, James Young Simpson sníval o tom, že ľudia pri operáciách nebudú trpieť, až kým nezaviedol anestézu, Mojžiš sníval o tom, že vyvedie svoj ľud z otroctva...

Čo spája všetky tieto významné postavy? Každý z nich objavil víziu či poslanie pre svoj život. Každý v sebe dokázal objaviť svoje talenty, ktoré do neho boli vložené a pomohli mu napĺňať svoju víziu a sny, o ktorých sníval.

Všetci sme na tento svet prišli s poslaním a je dôležité, aby sme objavili a rozoznali víziu, pre ktorú sme boli stvorení. Pápež František ponúka jednoduchý návod, ako je možné objaviť víziu a poslanie pre svoj život. Upriamuje pozornosť na potrebu kladenia otázok. Tie by nemali byť zamerané na to, kde najviac zarobím či kde získam slávu alebo spoločenskú prestíž. Podľa neho je potrebné zmeniť perspektívu a pýtať sa: Aké je moje miesto na tejto zemi? Čo by som mohol ponúknuť spoločnosti? Ako môžem byť užitočnejší pre svet? Viem, čo môjmu srdcu spôsobuje radosť a z čoho smúti? Aké sú moje silné a slabé stránky? Mám dostatočné schopnosti, aby som mohol poskytnúť takúto službu?

Paterson a Laura spoločne hľadali víziu pre svoje životy, hľadali vyššie ciele a naplnenie pre svoj život. Obaja mali svoje sny a vášne, s ktorými pracovali. I tento čas pôstu nám môže pomôcť sa zorientovať v našom smerovaní. Môžeme byť aktívnymi v hľadaní vízie pre náš život, ktorá nás nakoniec má privádzať k tej najdôležitejšej večnej vízii.

Poznáš už víziu pre svoj život?

VV